Czy warto budować budować się obok rodziców?

Budowa domu obok rodziców jednego z małżonków to decyzja, która może mieć daleko idące konsekwencje. Dlatego nim ją podejmiemy, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw jakie niesie ze sobą mieszkanie obok rodziców.

Budowa domu obok rodziców – oszczędność kosztów

Najczęstszym powodem, dla którego młodzi rozważają postawienie domu w sąsiedztwie starszego pokolenia, jest kwestia finansowa. Jeśli działka rodziców jest na tyle duża, że jest możliwość budowy dwóch domów, kupowanie działki w innej miejscowości nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Nie powinien być to jednak argument ostateczny, jeśli mamy uzasadnione wątpliwości co do takiego sąsiedztwa. Mieszkanie obok rodziców może być uciążliwe w sytuacji, w której z różnych przyczyn mamy z nimi napięte relacje lub mamy poczucie ich nadmiernego angażowania się w nasze życie. W takiej sytuacji, jeśli rodzice faktycznie chcą nas wesprzeć finansowo, można rozważyć wydzielenie działki i jej sprzedaż. Pieniądze pozyskane z tej transakcji mogą być przeznaczone na inwestycję w nieruchomość w wybranej przez nas lokalizacji. Oczywiście taka decyzja wymaga współpracy obu stron. Jeśli nie jesteśmy gotowi na taką rozmowę, powinniśmy wziąć pod uwagę, że sąsiedztwo rodziców może w przyszłości powodować więcej tego typu dyskomfortu. Trudno będzie przed nimi ukryć ewentualne kłótnie małżeńskie czy przejściowe problemy finansowe oraz inne aspekty życia, o których wolelibyśmy z nimi nie rozmawiać.

Mieszkanie obok rodziców – plusy bliskiego sąsiedztwa

Bez wątpienia mieszkanie koło rodziców nie stanowi problemu dla osób, których relacje z bliską rodziną układają się wzorcowo. To dobre rozwiązanie dla młodych par z małymi dziećmi, które nie chodzą jeszcze do przedszkola. Wsparcie dziadków w wychowaniu dzieci i możliwość nawiązywania relacji z wnukami to jeden z największych pozytywów rodzicielskiego sąsiedztwa. Dodatkowo wsparcie w różnych problematycznych sytuacjach życiowych bez wątpienia także nie jest do przecenienia.

Kiedy budowa domu obok rodziców nie jest dobrym pomysłem?

Zdecydowanie budowa domu obok rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli:
1. Jedno z Was jest z nimi w permanentnej sytuacji konfliktowej, która nie może znaleźć rozwiązania od wielu lat.
2. Rodzice mają tendencję do oceniania Waszych wyborów, krytykowania ich i udzielania porad bez Waszej prośby o pomoc.
3. Chcielibyście swoje życie budować w innym miejscu, ale czujecie się z różnych względów zobowiązani względem rodziców.

Kiedy budowa domu obok rodziców jest dobrym pomysłem?

Nie ma przeciwwskazań do zamieszkania obok rodziców, jeżeli:
1. Od lat Wasze stosunki – zarówno Twoje, jak i partnera/partnerki – z rodzicami są poprawne i bliskie.
2. Czujecie, że nawzajem się wspieracie bez nadmiernego obciążania własnymi problemami i stanowicie dobrze funkcjonującą rodzinę.
3. Macie dzieci, które lubią towarzystwo dziadków, a opieka nad nimi dziadkom sprawia wielką przyjemność.
4. Podoba Wam się miejsce do budowy domu i nie chcecie się wyprowadzać z danej lokalizacji.

Podjęcie decyzji o zamieszkaniu koło rodziców powinno być Waszą wspólną decyzją, dokładnie omówioną z partnerem/partnerką. Ponieważ jest to bardzo delikatna kwestia, zalecany jest spokój i takie przedstawienie argumentów, aby nie urazić uczuć drugiej strony szczególnie, jeśli są to jej rodzice, a my nie chcemy budować domu w ich sąsiedztwie.