Czym się kierować wybierając projekt domu?

O własnych czterech kątach marzy prawie każdy. Na etapie inwestycji bardzo istotnym wyborem okazuje się projekt domu. Na co zwrócić uwagę, szukając idealnego projektu? O czym warto porozmawiać z architektem? I jak wybrać projekt domu, aby później nie żałować?

Jak wybrać projekt domu – poznajmy swoje ogólne oczekiwania

Nasze przyszłościowe plany są bardzo istotne w wyborze odpowiedniego projektu. Czy planujemy dzieci? Czy lubimy i posiadamy zwierzęta? Czy stawiamy dom po to, aby mieszkać w nim do późnej starości? Czy lubimy majsterkowanie i prace ogrodowe, przez co potrzebujemy osobnego pomieszczenia do przechowywania narzędzi? Te wszystkie rzeczy warto uzgodnić z partnerem nim wybierzemy projekt domu. Na co zwrócić uwagę potem?

Przede wszystkim: metraż

Najwięcej domów budowanych w Polsce ma powierzchnię między 110 a 180 metrami kwadratowymi. To, jak wiele pomieszczeń znajdzie się w naszym domu powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli planujemy pracę w domu, z pewnością potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na gabinet. Gdy w naszych planach znajduje się powiększenie rodziny, warto zapewnić liczbę sypialni dostosowaną do domowników. Weźmy także pod uwagę to, jak często odwiedzają nas goście.

Po drugie: ilość pięter

Myśląc o tym, jak wybrać projekt domu pod względem liczby kondygnacji, trzeba wziąć pod uwagę wymiary naszej działki. Domy parterowe są o wiele prostsze w budowie, ponieważ odpada problem tworzenia wytrzymałego i dźwiękoszczelnego stropu między piętrami. Kosztowo wychodzi jednak podobnie, ze względu na wielkość fundamentów i dachu, które przy piętrowym domu są równe całej jego powierzchni. Domy parterowe to świetne rozwiązanie dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Jednak zajmują bardzo dużo miejsca na działce, co odbywa się kosztem ogrodu. Z kolei domy piętrowe są węższe i dają więcej możliwości aranżacyjnych. Ich wadą są jednak schody, które mogą stać się przeszkodą w przyszłości.

Po trzecie: sposób ogrzewania

Rodzaj ogrzewania domu determinuje to, jak powinien prezentować się projekt domu. Piece gazowe czy na ekogroszek wymagają osobnego pomieszczenia na kotłownię. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zachować czystość i odpowiednie środki bezpieczeństwa. Z kolei piece pelletowe mogą być umieszczone na widoku, ponieważ są dostępne w estetycznych, imitujących kominki wersjach. Domy z instalacją kolektorów słonecznych wymagają osobnego pomieszczenia na zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Idealny projekt domu. Na co zwrócić uwagę na końcu?

Ustalenie z partnerem wspólnych oczekiwań to tylko część procesu, jak wybrać projekt domu. Kolejnym jest znalezienie odpowiedniego biura architektonicznego, które wykona nasz wymarzony projekt domu. Na co zwrócić uwagę, decydując się na współpracę z konkretną firmą? Przede wszystkim, na jej dotychczasowe opinie i umiejętność elastycznego dostosowania gotowych projektów do naszych potrzeb. Większość biur architektonicznych posiada własny zbiór projektów, które modyfikuje dla poszczególnych klientów. Warto wybierać biura, które współpracują ze sprawdzonymi wykonawcami, ponieważ wtedy odpada nam część problemu związanego z inwestycją, czyli poszukiwania odpowiednich firm budowlanych.