Garaż czy wiata – co lepsze dla naszego samochodu?

Samochód to nierzadko jeden z naszych najcenniejszych aktywów, dlatego staramy się o niego dbać jak najlepiej. W tym celu należy zapewnić mu odpowiednie warunki postojowe, aby osłonić auto od negatywnego wpływu czynników zewnętrznych jak promienie słoneczne i opady. Garaż a wiata – czym różnią się te dwa rozwiązania? Na które się zdecydować?

Wiata zamiast garażu

Wiata zamiast garażu to rozwiązanie, które mogą brać pod uwagę tylko osoby, które posiadają dom wolnostojący. Z pewnością wiata ma wiele plusów. Przede wszystkim, niekoniecznie musi być planowana na etapie stawiania budynku mieszkalnego. Wiatę można dobudować później, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie formalności, jakie muszą zostać spełnione. Wiaty większe niż 25 metrów kwadratowych wymagają dodatkowego pozwolenia na budowę. Koszt budowy wiaty jest o wiele niższy, niż budowa garażu. W końcu nie ma ona ścian, zatem o wiele mniej materiałów zostaje wykorzystanych do jej postawienia, niepotrzebna jest brama czy okna. Estetycznie wykonana wiata o dużej wielkości może służyć nie tylko jako miejsce postojowe, ale także umożliwiać wykonywanie prac pod zadaszeniem w czasie niepogody, takich jak np. rąbanie drewna do kominka, majsterkowanie, czy robienie grilla. Wiatę też prościej skonstruować w taki sposób, aby była w stanie pomieścić większą ilość samochodów, co może być atrakcyjne dla osób często goszczących rodzinę i znajomych.

Wybierając jednak rozwiązanie, jakim jest wiata zamiast garażu, należy upewnić się, że zostanie ona wykonana w sposób profesjonalny. Wiele osób samodzielnie decyduje się na jej postawienie, tymczasem może to skutkować nieprawidłowym osadzeniem dachu. To w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia samochodu, kiedy przy silniejszej wichurze lub pod ciężarem śniegu dach straci oparcie. Na koniec warto wspomnieć, że przeciwnicy wiat podkreślają, że nie stanowi ona wystarczającej ochrony, jeśli jest postawiona w miejscu nieosłoniętym drzewami czy innymi budynkami.

Garaż – rozwiązanie na lata

Garaż wkomponowany w bryłę budynku to często spotykane rozwiązanie w domach wolnostojących. Wtedy już na etapie budowy domu problem zabezpieczenia auta zostaje rozwiązany. Jeśli jednak nasz dom nie posiada odpowiedniego pomieszczenia, ale metraż działki na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić garaż wolnostojący. Można zdecydować się na budynek drewniany lub murowany. Oba równie dobrze chronią samochód przed zewnętrznymi czynnikami, z tym że dobrze izolowany budynek murowany zachowuje wyższą temperaturę wewnątrz, nawet w trakcie mroźnych zim. Zamykany na klucz garaż to także świetne miejsce do przechowywania cennych narzędzi ogrodniczych, rowerów, nart czy opału.

Garaż a wiata – porównanie kosztów

Wiatę – w zależności od użytych materiałów i jej powierzchni – możemy postawić już za kilka tysięcy złotych. Największym kosztem wiaty jest pokrycie dachowe (najczęściej jest to blachodachówka) i wykonanie fundamentów pod słupki podtrzymujące dach. Jeśli zdecydujemy się na konstrukcję drewnianą, należy pamiętać o regularnej konserwacji drewna celem wydłużenia jego trwałości. Koszt budowy garażu wolnostojącego lub przylegającego do domu zaczyna się od 12 tysięcy złotych i rośnie, w zależności od wykorzystanych materiałów, powierzchni budynku i rodzaju bramy lub okien.

Garaż a wiata – co lepiej chroni samochód?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna i nie powinna wzbudzać kontrowersji. Wszyscy, którzy chcieliby swojemu samochodowi zapewnić maksimum ochrony, powinni zdecydować się na garaż. A wiatę traktować co najwyżej jako dodatkowy budynek na działce, w którym mogą zaparkować goście. Wiata zamiast garażu sprawdza się na działkach letnich, na które przyjeżdza się na weekend.

Garaż a wiata – podsumowanie

Zarówno garaż jak i wiata są inwestycją, którą należy przemyśleć. Nim podejmiemy ostateczną decyzję zastanówmy się, jakie mamy konkretnie oczekiwania i jakie są nasze zasoby finansowe w perspektywie kilku lat. Wiata zamiast garażu jest częstym wyborem na początku urządzania domu i ogrodu, kiedy istnieją inne priorytety finansowe. Z pewnością jej cena przeważa na korzyść wiaty. Jednak za garażem przemawia trwałość i większe bezpieczeństwo samochodu.