Dach z rynną

Jak dbać o rynny przez cały rok?

Najważniejsze podczas zimy jest stałe obserwowanie dachu i rynien podczas opadów śniegu i niskich temperatur. Śnieg, który zalega, po odpowiedniej dawce nasłonecznienia w ciągu dnia przemienia się w wodę, która w nocy zamarza. Powoduje to, że jego masa łącząc się z lodem dostaje się do najmniejszych szczelin w konstrukcji. Warto pamiętać, że woda z topniejącego śniegu może się unosić dzięki mechanizmowi naprzemiennego zamarzania i rozmrażania. System rynnowy odgrywa kluczową rolę. Poprzez przejmowanie wody z połaci dachowych, chroni ściany budynku przed zawilgoceniem. Natomiast odprowadzając jej nadmiar poza dom zapobiega osłabieniu jego fundamentów.

Przygotowania do zimy

Właściciele domów przed sezonem zimowym zwykle skupiają się na takich rzeczach jak sprawdzenie instalacji grzewczej czy test szczelności okien i drzwi, a zapominają o przygotowaniu dachu. Wszechobecne jesienią liście, igły czy piasek mogą skutecznie zatkać odpływy. Skutkiem może być zniszczenie elewacji przez wylewającą się przez nie wodę lub zawilgocenie, które przeniesie do budynku pleśń i grzyby. Dlatego tak ważne jest również wcześniejsze udrożnienie rur. Przed nadejściem zimy należy również zobaczyć co dzieje się w najbardziej newralgicznych miejscach dachu, takich jak okolice komina i pozostałe obróbki. Gdy tylko spostrzeżone zostaną jakiekolwiek drobne ubytki należy to miejsce dokładnie wyczyść i zamalować farbą zaprawkową.

Odśnieżanie dachu

Najważniejszą czynnością podczas zimy jest regularne odśnieżanie dachu. W zależności od jego rodzaju pojawiają się różne zagrożenia związane z zalegającym na nich śniegiem. Na dachach płaskich niebezpieczeństwem dla całej konstrukcji jest możliwość zawalenia. W tym wypadkNowe mieszkania z rynku pierwotnego – rynekpierwotny.plu jedyną metodą zapobiegnięcia jest ręczne odśnieżanie całej powierzchni, najlepiej przez przeszkolonych do tego celu specjalistów. Na dachach stromych, na których nachylenie wynosi powyżej 30 stopni, można zauważyć zsuwanie się mas śniegowych. Sprzyja temu gładka powierzchnia pokrycia np. z dachówek ceramicznych. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na dachu płotek przeciwśniegowych, które zatrzymują zsuwający się śnieg. Pod wpływem ciepła zamieni się w wodę i skutecznie zostanie usunięty systemem rynnowym.

System rynnowy

Na przemian zamarzający i topniejący śnieg sprzyja powstawaniu zatorów lodowych w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Kiedy woda nie ma możliwości swobodnego odpływu przelewa się przez krawędź systemu, co powoduje powstawanie sopli i zacieków lodowych. Warto również pamiętać, że wahania temperatury mogą spowodować stworzenie się w rynnach i na skrajach dachów lodowych wałów. Ich waga przy 1 m3 może wynieść nawet do 1000 kilogramów. Powstanie czegoś takiego na dachu na pewno doprowadzi do uszkodzenia konstrukcji, a dodatkowo przy roztopach woda z wałów może wsiąkać w obicia dachowe. Natomiast dach wyposażony w krótki okap, powoduje spływanie wody bezpośrednio na elewację budynku, wpływając nie tylko na jej stan estetyczny, ale i konstrukcyjny. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zainstalować na całej długości sytemu rynnowego odpowiednie kable grzewcze, działające podobnie jak ogrzewanie podłogowe. Można znaleźć dedykowane wymaganemu rodzajowi orynnowania.

Najważniejsze przeglądy

Najważniejsze jest, aby zarówno dach, jak i systemy rynnowe były dokładnie sprawdzone przed nadejściem zimowego sezonu. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenia są elementem koniecznym, jeśli chcemy uniknąć kłopotów, sporych kosztów i przede wszystkim zagrożeń wynikających z niedopilnowania stanu budynku. Warto robić to regularnie, szczególnie jesienią przed oraz wiosną po odejściu zimy.