Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Wilgoć w domu to poważny problem, nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Długotrwałe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach może skutkować wieloma chorobami. Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu? Jak zlikwidować wilgoć w domu? I dlaczego jest to tak ważne?

Czym grozi zawilgocenie mieszkania i domu?

Utrzymująca się przez dłuższy czas wilgoć w pomieszczeniach powoduje powstawanie nieestetycznych czarnych wykwitów na ścianach, które nie są niczym innym, tylko grzybem. Od tego momentu do powietrza, którym oddychamy z całą rodziną, rozpylane są drobinki grzybów, a te mogą powodować liczne choroby. Począwszy od chronicznych bólów głowy, poprzez astmę, na licznych dysfunkcjach układu oddechowego skończywszy. Dodatkowo, stałe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach może powodować choroby reumatyczne i wzmagać bolesność przy zwyrodnieniach stawów. Z tych powodów warto wiedzieć, jak zlikwidować wilgoć w domu.

Skąd się bierze wilgoć w pomieszczeniach?

Przyczyny gromadzenia się wilgoci są przeważnie te same. Wśród najczęściej spotykanych są brak odpowiedniej wentylacji, niedostateczne ocieplenie budynku i powstawanie mostków termicznych oraz niewystarczające wysuszenie pomieszczeń po pracach budowlanych. Wilgoć wytwarzają sami mieszkańcy, gotując, piorąc, biorąc prysznice, a nawet zwyczajnie oddychając. Jeśli nie jest ona prawidłowo odprowadzana, ze względu na nadmiernie szczelne okna i zatkane kratki wentylacyjne, zaczyna osiadać na ścianach.

Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż następnie szukać sposobów na to, jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu. Do najlepszych praktyk z pewnością zalicza się częste wietrzenie mieszkania, szczególnie w trakcie intensywnego gotowania. Dodatkowo także suszenie prania w możliwie najbardziej przewiewnym miejscu i nie pozostawianie mokrych ręczników czy dużej ilości nagromadzonej po prysznicu pary w zamkniętej, niewielkiej łazience. Przy wyborze nowych okien należy kierować się tym, czy posiadają wywietrznik i funkcję rozszczelniania, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza nawet zimą, bez jednoczesnego wyziębiania pomieszczenia. Bardzo ważne jest działanie wentylacji – zasłanianie kratek czy ich zabudowywanie to jeden z najczęstszych powodów zaburzania równowagi wilgoci w pomieszczeniach. Jeśli już jednak wilgoć się pojawi, pomieszczenia należy dodatkowo dogrzewać (do co najmniej 20 stopni), wykwity grzybowe należy zlikwidować przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych i przez długi czas dokładnie wietrzyć ich opary. Można także wynająć urządzenie do osuszania mieszkań, które przywraca prawidłowy poziom wilgotności.

Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Sposoby na to, jak zlikwidować wilgoć w domu w podstawowych kwestiach nie różnią się znacząco od tych, jak zlikwidować wilgoć w mieszkaniu. Wszystko zależy od umiejscowienia i powodów powstania pleśni i grzybów. Jeśli powodem jest nadmierna szczelność pomieszczeń, należy zadbać o wywietrzniki w oknach oraz sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej. Częstym problemem domów wolnostojących jest brak odpowiedniej termoizolacji lub jej nieodpowiednie wykonanie. Najczęściej wykwity grzyba umiejscawiają się wtedy w narożnikach pomieszczeń i przy podłodze, czyli w miejscach najczęściej pojawiających się mostków termicznych. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest ponowne wykonanie termoizolacji oraz zniszczenie siedlisk grzyba.
Większym problemem jest podsiąkanie kapilarne od ziemi. Do takiego zjawiska dochodzi w domach, w których fundamenty nie mają dostatecznej lub nie mają w ogóle hydroizolacji poziomej. W takiej sytuacji mur ciągnie wodę i rozprowadza ją po piwnicy oraz parterze. W takiej sytuacji niezbędne jest osuszenie zawilgoconych ścian. Następnie należy zniszczyć grzybnie, co wiąże się z niemożliwością zamieszkiwania pomieszczeń, w których proces ten ma miejsce. Dopiero na końcu wykonuje się hydroizolację.

Usuwanie wilgoci i grzyba z domu czy mieszkania wymaga dużego nakładu pracy i środków. Warto jednak nie oszczędzać na tej operacji, jeśli planujemy pozostać w danym budynku – na szali kładziemy własne zdrowie.