Ogrodzenie domu – wybór i koszty?

To, jakie ogrodzenie domu wybrać, zależne jest od położenia inwestycji, naszych zasobów finansowych i oczekiwań funkcjonalnych. Czym kierować się przy wyborze? Jakie są różnice finansowe?

Ogrodzenie domu – przed budową czy po jej zakończeniu?

Część inwestorów decyduje się na ogrodzenie działki, gdy na niej jeszcze nie znajdują się nawet fundamenty pod dom. To dobre rozwiązanie w ruchliwych okolicach, w których chcemy uniemożliwić przechodzenie przez naszą własność pieszym. Jeśli nasza działka znajduje się na wsi i już zaczęliśmy projektować ogród, ogrodzenie może być jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie dostępu dzikich zwierząt odżywiających się roślinami.

Jakie ogrodzenie domu wybrać – styl jest bardzo istotny

Ogrodzenie pełni funkcję wizytówki domu. Powinno dobrze komponować się ze stylem budynków znajdujących się na działce, ale także z otoczeniem. Ażurowe ogrodzenie, drewniane sztachety czy kamienny rustykalny murek świetnie sprawdzą się na wsi i w spokojnej, pięknie położonej na tle natury lokalizacji. Ogrodzenia z cegieł, płytek czy pustaków to rozwiązanie dla osób poszukujących spokoju i ciszy w ruchliwej okolicy, pełnej dociekliwych spojrzeń sąsiadów i przechodniów. To, jakie ogrodzenie domu wybrać powinno być dostosowane do zadań, jakie ma ono pełnić w perspektywie długofalowej. Jeśli wiemy, że za parę lat nasza spokojna okolica przemieni się w dość gęsto zamieszkałą dzielnicę, zrezygnujmy z ogrodzenia panelowego na rzecz bardziej przesłaniającego widok lub zawczasu zacznijmy obsadzać zimozielonymi roślinami naszą posesję.

Jakie ogrodzenie domu wybrać – przegląd dostępnych materiałów

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele sposobów na ogrodzenie domu. Koszt każdego z nich jest bardzo zróżnicowany. Jakie typy ogrodzenia mamy do wyboru?

Mury – to najbardziej solidna wersja ogrodzenia domu. Koszt takiej inwestycji będzie wahać się w zależności od wysokości muru. Najczęściej wybieraną wersją jest podmurówka, na której zostają umieszczone drewniane lub metalowe sztachety, przytwierdzone do cokołów wykonanych tą samą metodą, co podmurówka. W zależnosci od użytego kamienia i rodzaju wypełnienia (deski czy metal) mówimy o kosztach rzędu 400-500 złotych za metr bieżący ogrodzenia.

Gabiony – to specjalnie przygotowane kosze, wypełnione wybranym rodzajem kamienia. Ze względu na minimalistyczny, surowy design zaliczane są do nowoczesnego ogrodzenia domu. Koszt gabionów to około 300-400 złotych za metr bieżący. Ich zaletą jest wielka trwałość, estetyczny wygląd i dźwiękoszczelność.

Siatka z rolki – to najtańszy sposób ogrodzenia domu. Koszt siatki nie przekracza 30 złotych za metr bieżący, do niego trzeba doliczyć jeszcze wykonanie słupków i ewentualnej podmurówki. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku posiadania psa lub lokalizacji domu w sąsiedztwie lasu na wsi. Podmurówka zapobiega podkopom i zapewnia trwałość ogrodzenia. W przyszłości może być także wykorzystana do ogrodzenia panelowego.

Panele i przęsła – kupowane wraz ze słupkami i innymi niezbędnymi elementami są najczęściej wybieranym w Polsce ogrodzeniem domu. Koszt paneli i przęseł to ok. 200 złotych za sztukę. Plusem takiego ogrodzenia jest jego łatwy montaż, trwałość i estetyka, która nie wychodzi z mody.

Ogrodzenia drewniane – najbardziej uniwersalne, świetnie komponujące się z nowoczesnym i tradycyjnym budownictwem. Dobrze osłaniają od wzroku przechodniów i sąsiadów i – jeśi są konserwowane – mogą przetrwać lata. Minusem takie ogrodzenia jest potrzeba regularnego odmalowywania desek, aby utrzymały swój wygląd i funkcjonalność. Koszt inwestycji wynosi ok. 200 złotych za metr bieżący.

Ogrodzenie domu – koszt w przyszłości

Ogrodzenia trwałe, chociaż drogie, w perspektywie czasu nie wymagają dodatkowych inwestycji. Tańsze formy ogrodzenia, jak deski drewniane czy panele, z biegiem lat mogą wymagać reperacji. Decydując się na ogrodzenie, warto zatem do jego ceny doliczyć koszt konserwacji.