Okna drewniane czy plastikowe – porównanie

Odpowiedź na pytanie, jakie okna do domu czy mieszkania wybrać nie jest prosta. Wiele zależy od naszych oczekiwań oraz zasobności portfela. Czym kierować się w wyborze okien? Czym różnią się od siebie okna drewniane i plastikowe?

Okna drewniane a plastikowe – stylowo i estetycznie

Okna plastikowe i drewniane produkowane są w rozmaitych kolorach i fakturach. Zastanawiając się nad tym, jakie okna do domu wybrać, koniecznie należy wziąć pod uwagę to, czy będą komponować się z bryłą budynku i wystrojem naszych wnętrz. Do ciepłych, rustykalnych klimatów bardziej odpowiednie okażą się okna drewniane z wyrazistymi słojami lub okna PCV pokryte okleiną imitującą drewno. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach lepiej sprawdzą się okna o gładkiej, jednolitej fakturze, które będą współgrać z minimalistycznym urządzeniem domu czy mieszkania. Oprócz względów estetycznych, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność danego typu okien i ich parametry techniczne.

Okna drewniane a plastikowe – zalety okien drewnianych

Bez wątpienia do zalet okien drewnianych należy zaliczyć ich mniejszą podatność na odkształcenia i większą wytrzymałość. Okna plastikowe, szczególnie te o ciemnej barwie, o wiele częściej odkształcają się pod wpływem promieni słonecznych, co może być problemem w przypadku złego montażu okien, szczególnie od strony południowej. Montując okna plastikowe w takim miejscu należy uwzględnić nawet 1,5 centymetra miejsca na ewentualne zmiany w kształcie ramy. Dobrym sposobem jest także wykorzystanie taśmy dylatacyjnej. Rama okien drewnianych jest cieplejsza w dotyku, niż plastikowa, co może mieć znaczenie w chłodne i mroźne dni. Okna drewniane a plastikowe różnią się też łatwością naprawy – jakiekolwiek uszkodzenia ramy drewnianej szybciej i skuteczniej można usunąć, niż ma to miejsce w przypadku PCV.

Zaletą okien drewnianych jest także fakt, że z czasem można zmienić ich kolor, stosując lakier w innej barwie. Kolor okien plastikowych jest niezmienny.

Okna drewniane a plastikowe – zalety okien plastikowych

Jeżeli zastanawiamy się, jakie okna do domu będą lepsze pod względem odporności na wilgoć i wodę, to z pewnością będą to okna plastikowe. Okna PCV są także zdecydowanie lżejsze, niż drewniane, co znacznie ułatwia ich montaż. Nie trzeba ich także konserwować z biegiem lat, w przeciwieństwie do drewnianych, które pod tym względem są znacznie bardziej wymagające. Zdecydowaną przewagą okien plastikowych nad drewnianymi jest jednak ich cena, która niejednokrotnie jest o połowę niższa. Obecnie okna PCV dostępne są w rozmaitych kolorach, a okleiny, które są do nich stosowane łudząco imitują powierzchnię drewna. Okna PCV o wiele łatwiej się czyści, co może być przeważającym argumentem w dużych miastach, w których czyszczenie ramy okiennej stanowi duże wyzwanie ze względu na smog.

Jakie okna do domu będą dla mnie lepsze?

Jak widać, okna drewniane a plastikowe różnią się pewnymi cechami, które mogą okazać się decydujące w wyborze. Jeśli jednak najważniejsze są dla nas parametry związane z przenikalnością cieplną i akustyczną, to obecnie okna PCV i drewniane mają je do siebie bardzo zbliżone. Wybór więc pozostaje kwestią niuansów i zasobności naszego portfela.