Rekuperacja w domu – czy warto?

W ostatnich latach nasilił się trend dbania o energooszczędność nowostawianych budynków. Na jego fali rozwijane są coraz bardziej skuteczne w uszczelnianiu domów rozwiązania, jak wysokiej klasy okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Zrodziło to jednak pewne problemy związane z wentylowaniem budynków – odpowiedzią na nie okazała się rekuperacja w domu.

Rekuperacja w domu pasywnym

Obecnie ideałem energooszczędności jest budynek pasywny – czyli taki, który jest w stu procentach szczelny i do rocznego ocieplenia swojego wnętrza potrzebuje jedynie 15 kWh na metr kwadratowy. Ciepło w takich domach odzyskiwane jest z przedmiotów codziennego użytku, sprzętów AGD i… mieszkańców. Dodatkowo do podgrzewania wody wykorzystywane są baterie słoneczne i inne odnawialne źródła energii. W takich budynkach wentylacja grawitacyjna zupełnie nie istnieje – ponieważ nie ma możliwości wykorzystania różnicy temperatur pomiędzy zewnętrzem, a wnętrzem. Dlatego rekuperacja w domu pasywnym jest elementem niezbędnym, ściśle stanowiącym komponent projektu domu.

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna

Jak działa rekuperacja w domu pasywnym? Przewody wentylacyjne znajdują się w każdym pomieszczeniu, podobnie jak w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Z tym, że obieg powietrza wymuszony jest przez tzw. rekuperator. Wewnątrz niego dokonuje się ogrzewanie powietrza przy wykorzystaniu odzyskanego z domu ciepła, dodatkowo specjalne filtry usuwają ewentualne zanieczyszczenia, a następnie wentylatory rozprowadzają ogrzane i czyste powietrze po całym budynku. Wentylacja mechaniczna jest zatem sposobem nie tylko na wymianę i ruch powietrza, ale także podwyższenie jego jakości i rozprowadzenie ciepła.

Dlaczego warto pomyśleć o rekuperacji?

Rekuperator to sprzęt, który może się przydać w nowych budynkach, w których współczynnik przenikalności cieplnej termoizolacji, jak i okien oraz drzwi jest bardzo niski. W szczelnych domach (niekoniecznie pasywnych, ale po prostu budowanych zgodnie z nowymi standardami), brak wymiany powietrza może powodować wiele niedogodności. Szczególnie w polskim klimacie, w którym większość roku spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na niskie temperatury. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje zaduch, gromadzenie się wilgoci, a w konsekwencji może prowadzić do rozwoju grzyba. Wentylacja mechaniczna jest jedyną możliwością na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza.

Rekuperacja to oszczędność

Chociaż zakup rekuperatora jest większą inwestycją, warto ją rozważyć ze względu na straty ciepła, które ponosi się bez niego. W szczelnych nowopowstałych budynkach szacuje się, że straty ciepła przez komin sięgają około 60%. Rekuperator pozwala na odzyskanie nawet do 80% procent traconego kominem oraz innymi kanałami ciepła zimą, a chłodzenie domu latem. Warunkiem koniecznym jest jednak profesjonalne wykonanie wentylacji oraz odpowiednia budowa centrali rekuperatora.

Dodatkowo, rekuperacja pozwala na zainstalowanie pieca o mniejszej wydajności oraz likwiduje konieczność montażu droższych okien z wywietrznikami. To także świetny sposób na zwiększenie komfortu alergików i zniwelowanie wpływu smogu na zdrowie domowników. Każdy rekuperator bowiem zawiera filtry powietrza, a ich skuteczność jest bardzo duża.

Reasumując, chociaż wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest większym wydatkiem, warto ją rozważyć ze względów energooszczędnych i zdrowotnych w dłuższej perspektywie czasu.