Z czego najlepiej wykonać podjazd do domu?

To, z czego wykonamy podjazd do domu warunkuje, jak długo będziemy cieszyć się wygodą. Oprócz funkcjonalności, podjazd dodatkowo powinien być estetyczny, dopasowany do bryły budynku i aranżacji ogrodu. Z czego zrobić podjazd, aby w kolejnych latach nie żałować wyboru?

Z czego zrobić podjazd do domu?

Możliwości wybrania nawierzchni podjazdu jest bardzo dużo: asfalt, kruszywo, wielkie płyty betonowe, betonowe kratki, kostka. Wszystkie te materiały mogą być barwione na różne kolory, co pozwala na tworzenie mozaiki i ciekawych aranżacji z wykorzystaniem świateł.

Zastanawiając się nad tym, z czego zrobić podjazd, musimy zastanowić się nad tym, jakie warunki musi on spełnić i jakim dysponujemy budżetem. W polskim klimacie szczególnie ważnym jest solidność i trwałość wykorzystanych materiałów, ponieważ duże roczne różnice w temperaturze mogą prowadzić do pękania nawierzchni i kruszenia się. Jeśli nie chcemy często reperować naszego podjazdu, lepiej pomyśleć o tym zawczasu.

Podjazd do domu z kruszywa

To jedna z najtańszych form podjazdu, która ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest bardzo trwała – jeśli zostanie wykonana odpowiednio z zaleceniami. Po drugie, w przyszłości, może służyć jako podkład pod kostkę lub kamień. Dlatego podjazd z kruszywa jest dobrym rozwiązaniem, kiedy w danej chwili nie dysponujemy funduszami na kamień, ale chcemy, aby nasz podjazd do domu prezentował się schludnie i był funkcjonalny. Decydując się na podjazd do domu z kruszywa trzeba pamiętać, aby żwir czy kruszone skały, które mają być na powierzchni, położone zostały na kilku warstwach piachu, żwiru o mniejszej średnicy i specjalnej folii. Ten sposób zapewni, że żwir nie będzie się zapadać w grunt i nie “zniknie” po kilku latach.

Podjazd do domu z betonu i trawy

To najtańszy rodzaj podjazdu, który składa się z ażurowych płyt betonowych, w szczelinach których rośnie trawa. Latem taki podjazd prezentuje się estetycznie, jednak w porze jesienno-zimowej już nie tak dobrze. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że na podłożu stabilnym nie potrzeba umieszczać podbudowy.

Podjazd do domu z kostki betonowej

Najczęściej wybierany w Polsce rodzaj podjazdu. Kostki betonowe produkowane są w różnorodnych kolorach i kształtach, dlatego są wdzięcznym elementem dekoracyjnym przy jednoczesnej dużej trwałości. Kostka betonowa może imitować klinkier lub kamień, mieć antypoślizgową powierzchnię. Po kilku latach eksploatacji kostka może się wycierać i pękać, ale pojedyncze elementy podjazdu bardzo prosto jest wyciągnąć i wymienić na nowe. Dlatego jeśli decydujemy się na nietypowy kształt czy kolor kostki betonowej, warto jej kupić odrobinę więcej zawczasu, by uniknąć w przyszłości problemów z dosztukowaniem.

Podjazd do domu z kamienia

To najdroższy, ale też najszlachetniejszy materiał do wykonania podjazdu. Kamień pięknie się starzeje i nawet lata eksploatacji nie są mu straszne. Opady, słońce, duże przeciążenia czy rośliny nie zagrażają jego nawierzchni. W Polsce najczęściej wykorzystywany jest granit, kwarcyt i bazalt. Skały te pięknie komponują się z nowoczesnymi, luksusowymi budynkami. Tańszą odmianą kamienia na podjazd jest piaskowiec, który także dobrze się prezentuje, jednak jest mniej trwały, niż pozostałe skały i ma tendencję do zarastania mchem.

Jak widać, możliwości na to, z czego zrobić podjazd, jest bardzo wiele i różnią się one znacząco pod względem kosztów, dzięki czemu każdy inwestor jest w stanie znaleźć odpowiedni typ dla swojego budżetu.